Чуджестранното кино

european cinemaТолкова сме се ограничили в това да гледаме американски филми, че в периферията ни остава цялото европейско и азиатско кино, което може да се отчете като голяма грешка.

Не знайно защо болшинството хора стереотипно свързват източното кино с руските филми за сибирски снегове, китайки и японски изпълнения. Също така мислят за европейското като за изпаднала, неразбираема, особенa като манталитет продукция, и най-вече, че филмите им са драми, което изобщо не е истина. Южноамериканското кино свързват с теленовелите, които преди време бяха доста популярни у нас и които заменихме с турските сериали. А за африканските – южноафрикански, алжирски или марокански – почти нищо не се знае.

Всъщност европейското кино е много по-близко до нас, отколкото си мислите. По хумор, по облекла на героите и тяхното домашно обзавеждане, ако щете. Дестинациите са ни познати, случките, проблемите, кризите. Да не говорим, че липсва онзи американски патриотизъм и реч-за-мотивация моментът, което лично аз смятам за най-големия плюс. Страхотни са френските „Такси“, за дамите препоръчвам „Красавицата и звярът“ от 2014-та година, а за семейни „Астерикс и Обелиск“ (всички части), „Бащи трепачи“ и филмът за Амели Полен. Скандинавските са интересни и също представят митология. По известни са „Викинги“ и „Рагнарог“. Много гледани са немските романтични филми по романите на Розамунде Пилхер. Азиатското кино съвсем не се изчерпва до нинджи и сибирски дървари. Руснаците са едни от най-добрите във фентъзитата като „Целувката на дявола“, „Дневна стража“, „Нощна стража“ и други. Корейските филми напоследък също много дръпнаха. Цели интернет фен групи следят типичните тийн сериали, които, за разлика от американските, имат начало и край, и, за разлика от латинките, са най-много 20-тина серии. Чиста работа. Индийските от своя страна са много екзотични. Има както затрогващи драми като „Понякога радост, понякога тъга“, така и екшъни като „Дуум“ с Ритик Рошан.

Африканските са с привкус на някаква екзотична подправка и аз не знам каква. Просто като гледам африканско кино ми се дояжда нещо. Е, аз съм попадал само на развлекателни филми и съвсем не съм запознат с драмите им и честно казано не бих желал, тъй като съм чувал, че са доста по-тежки от индийските.

Препоръчвам на всички кино любители да направите един такъв културен обмен посредством киното. Пък можете да останете приятно изненадани.

author avatar
Bonibon

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *