Приказките, историите в книгите са били едно от най-ценните неща, които хората в началото на века са притежавали. Първо, защото след Освобождението тепърва е започнало да се развива родното книгоиздаване на територията на новосформирана България и второ, защото вече е можело хората да се образоват. Бумът в книгоиздаването рязко се пресича с Втората Световна война. С идването на комунизма Системата прави списъци на забранената литература.
Много от тези книги обаче все още продължават да се притежават в много домакинства. Едни ги горят, други ги прибират в мазета – истински антиутопичен сценарий. Рей Бредбъри с неговата „451 градуса по Фаренфайт” пасти да яде. С извинение… или не съвсем!
Сега пак щеше да стане така. Тъкмо се освободихме от комунистите и си отпуснахме сърцата, извадихме от скриновете на дядо старите книги и родните мъдреци в Парламента се опитаха да прокарат промени в Закона за културното наследство и в Наказателния кодекс. Добре че против него се обявиха личности като Светльо Кантарджиев, Светлин Русев, проф. Николай Овчаров и редица други, защото щеше да стане страшно.
Правилно Светльо Кантарджиев забеляза, че подобен закон би превърнал обикновените хора в престъпници. И действително – някои щяха лесно да се ориентират, но като ги знам как пишат медиите и как плашат народа, други щяха първо да се стреснат, после да изпокрият всичко, което смятат за ценно, или да се опитат да го продадат. Щеше да има раздвижване на черния пазар и тогава действителните престъпници щяха да станат трудни за улавяне.
Бих посъветвал родните политици, ако не са компетентни по една тема, да направят следното нещо: първо, да се свържат с експерт – историк като Николай Овчаров или общественик с позиция по въпроса като г-н Кантарджиев, тъй като той е член на Съюза на колекционерите в България и учредител на небезизвестната фондация „Мизия”, чиято цел е именно подпомагане съхраняването и опазването на културните ценности. Той отлично знае какви са спецификите в тази сфера. И второ, да се опитат да съобразят има ли място изобщо подобен закон в страна с толкова богата и наситена история като България. Представете си какво ще стане ако подобен закон се наложи в Австрия –повечето хора ще са принудени да изнесат покъщнината си на улицата.
Да си депутат не означава просто да симулираш някаква дейност. Означава да предлагаш обмислени решения върху добре анализирани проблеми.