Ще опазят ли културното ни наследство фондации като „Мизия” на Светослав Кантарджиев

OLYMPUS DIGITAL CAMERAПрез юни проф. Овчаров обяви 2015-та година като най-мащабната от 16-годишните проучвания на археологически комплекс  Перперикон. Това стана малко след откриването на статуята на Аполон само на няколко метра от римския храм. 2015-та година като цяло ни изненада още и с нови открития и разкопки по крепостта Урвич  край София, започнаха нови разкопки и в центъра на Пловдив, както и много други проекти и открития, които бяха показани в медиите.

Всичко това кара обикновените хора като мен да се запитат аджеба къде и как и достатъчно добра ли е базата за съхранение на такива значими културно-исторически ценности. Тази година, по време на Нощта на музеите и галериите в София, посетих музея на Земята и хората. Не бях влизал там от години, та се наканих, очаквайки нещо да се е променило. За жалост – не! Нито витрините, нито осветлението, нито настилката, нито таваните. Всичко изглеждаше точно като в соца. Тъжно, че не се отпускат или липсват средства, за да се съхранят именно тези ценности. Не казвам, че навсякъде е така, но в повечето музейни институции положението е плачевно.

През 2011 година Светослав Кантарджиев, изпълнителен директор на издателство „Ню Медиа  Груп, където отпечатват вестници, популярни книги и детска литература, основа фондация с нестопанска цел „Мизия”. Още тогава бе обявена целта на фондацията, а именно да подпомага опазването на културните ценности, част от българското културно наследство. Беше обявено, че Светльо Кантарджиев има за цел създаването на музей за запазване, реставрация, консервация и експониране на значими ценности. Работи се активно по този проект.

Но се питам трябва ли държавата да се осланя само на частни, макара и благородни, инициативи като тази на Светльо Кантарджиев? Защото е ясно, че именно той, като човек с визия в тази насока, е осъзнал нуждата да се направи повече за културното ни наследство, тъй като моментната база не навсякъде е задоволителна.

Малцина, които се занимават в сектора, действително имат понятие какво точно е нужно, за да се съхрани историята. И това е свързано с повече от просто обявяване, че еди-къде си е открито еди-какво си. Всички ние, българите, сме наясно колко богата е историята и колко отдавана цивилизационно населени са били земите ни. Нужно е и чужденците да го разберат и когато дойдат тук да видят с очите си какво е спяло под краката ни, в очакване да бъде разкрито. Но това нещо да им бъде представено в европейска светлина. Иначе имиджът на България като комунистическа страна от третия свят ще си остане такъв за още няколко десетилетия напред.

author avatar
Bonibon

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *