Какво според вас е изкуството?
Когато повечето хора чуят тази дума, си представят картина, скулптура или някаква друга пластика. Стереотипно мислим за изкуството като за някакви класически проявления на художественото творчество (изящно изкуство) и когато нещо по-съвременно се изпречи пред погледа ни – сме склонни да го критикуваме. Мнозина си признават, че не уважават изкуството достатъчно, тъй като не посещават галерии и изложби, не ходят на опера или на балет. В такива ситуации се питам… какво ли изобщо тези хора разбират от изкуство? Явно нищо, след като ми говорят в толкова… недоумяващи измерения (!?)
Да, операта, балета, създаването на картини и различни видове скулптури са изкуство, също както и музиката, театъра, танците, писателството, киното, красноречието.
Мнозина забравят, че всеки тип движения на тялото е изкуство – било то валс, салса, танго, брейк или уличен танц. Да, те са различни от ренесансовите целомъдрени танци, но просто са еволюирали в по-съвременен формат, за да отговарят на творческия порив на всяка класа, на всяко поколение. Реалите форматите, които гледаме представят най-доброто, подбраното от това изкуство, според социални критерии, но това не означава, че онова, което се лансира, задължително трябва да е по-вкуса на всекиго.
Същото се отнася за пеенето. Да, имаме чудесни класически песни, естрада, опера, оперета (съчетаващ няколко вида творчески порив), но и тук всеки тип е въпрос на различен източник на вдъхновение и е отговор на различени граждански течения, социални явления, носи послания чрез текстовете си.
Да владееш изкуството да говориш е най-големият плюс за съвременните ни политици и обществени фигури. Не всеки го може. Това е талант. Забележителен таланат – дикция, интонация, правилен изговор на словото. Нима не виждаме този тип изкуство всеки ден – наши и предимно чуждестранни оратори по радиото, телевизията.
Поезия, писателство, Колко често четете и какво четете? Не говоря за графоманията. Говоря за автори, които носят богато въображение и успяват да грабнат читателя в представения му свят. Изкуство е всяка книга – било то любовна, трилър, драма, социален реализъм, фантастика, фентъзи, приключенска – както искате така съчетавайте категории и жанрове – разбрахте ме.
Пластичното изкуство обхваща архитектура, дизайн, декоративно и приложно изкуство. То ни заобикаля.
Какво да кажем за фотографията, сценографията, цирковото и киноизкуството. Тях ги уважаваме най-много, нали. Всеки свободен час се залепяме за телевизора, екрана на компютъра или ходим на прожекция в Мола.
Приятели… хора… изкуството е навсякъде около нас. Това е най-общо казано всяка творческа изява на човека, продиктувана от впечатления, умения, знания, които са представени под някаква форма пред света. За да го ценим, първо трябва да го разпознаем като такова и да се опитаме да го разгледаме в контекста на времето си, на социалната действителност, на личните изживявания на създателя му, на посланието, което носи, на целта, с която е създадено – за развлечение или просто за да провокира размисъл.