На пръв поглед може да ви звучи като нещо странно и едва ли не извънземно, но ако прочетете текста по-долу достатъчно задълбочено, веднага ще разберете за какво става въпрос.
И CMYK, и RGB са цветови модели. Първият се използва при обработка на снимки, билбордове, флаери и др. печатни издания, докато RGB форматите са предназначени за гледане на екран. Това разграничение е важно и ако работите с програми за обработка на изображения като Photoshop например, добре е още в началото да изберете съответния подходящ цветови модел.
Каква е разликата между двете? Тя е заложена в това как окото ни възприема цветовете от екран и на живо, но по-важното в случая е следното.
При CMYK имате четири основни цвята, откъдето произлиза и името на този цветови модел. Те са съответно: Cyan (циан – основно синьо), Magenta (магента – пурпурночервено), Yellow (жълто), Key или blacK (за черно). Останалите цветове се образуват чрез смесване на два или повече цвята от основните. Измерват се в процентно съотношение. Черното е необходимо, защото смесването на първите три няма да ви даде достатъчно наситено черно, а по-скоро бледо такова. Ако и четирите ви цвята са на 0%, няма да имате никакъв цвят, докато 100% е най-наситения вариант. Намаляването в процентите води до избледняване.
RGB-то действа на друг принцип. То е абревиатура от Red (червено), Green (зелено) и Blue (синьо). Съчетаването на тези три цвят ни дава останалите. При 100% комбиниране на трите се получава бяло, докато от комбинацията на нулевите стойности на червено, зелено и синьо имаме наситено черно. Възможни са 256 стойности на всеки един от трите цвята, като вземем предвид и нулевата им такава.
Изображението в поста показва визуално как се образуват цветовете при двата модела, но най-важно е да запомните кой при какви условия се използва 😉