Какво е общото между Джони Деп, Джак Никълсън и Робърт Дауни – Джуниър? Да, всички те са известни актьори, но освен това, почти никога не ги виждаме без запазената им марка – слънчеви очила. Да си призная, това е и моят любим аксесоар, с който не се разделям почти целогодишно. Затова реших да отделя време и да ви запозная с интересни факти и селекция от модели – класически и не толкова известни.
В продължение на хиляди години хората използвали различни средства и методи, за да защитят очите си от слънцето. Така че, първоначално слънчевите очила били предимно с цел медицинска употреба, а в началото на 20-и век започват да се налагат и като моден аксесоар.
За император Нерон например се смята, че е страдал от късогледство. По тази причина той наблюдавам гладиаторските битки през изрязани и оформени изумруди. Модните и най-вече функционалните предимства на този метод са под въпрос. През 12-и век пък китайците са държали пред очите си опушени кварцови плочи, за да се предпазят от радиацията. Точно като инуитите, които изрязвали рамки от слонова кост, подобни на чаши, само с тесни процепи за гледане.
В днешно време, класическите слънчеви очила са разпознаваеми и често срещани, а и сигурно всички имаме поне по един такъв вкъщи. Тези модели сега са унисекс, носени както от мъже, така и от жени, и са издържали всяка тенденция през годините. Така че, ако не ви харесва твърде модерното и искате да комбинирате слънчевите си очила по различни начини, може да играете на сигурно с тези модели.
Авиаторските очила вероятно са най-носените в света. Както подсказва името им, те са създадени, за да осигурят по-добра видимост на летците от американските ВВС от 30-те години на миналия век. Със своите сравнително големи стъпаловидни стъкла и тясна метална рамка, този модел всъщност подхожда на повечето форми на лицето.
В днешно време версията със златна метална рамка и зеленикави стъкла е може би най-известната. Ако искате малко по-фин и мъжествен модел, изберете този с по-тъмна метална рамка и монохромни стъкла.