Преди няколко дни посетих любимата ми книжарница и вместо с нова книга се сдобих с Кубчето на Рубик. Почувствах се привлечен от многоцветната игра и реших да изпробвам възможностите с нареждането на всички страни.
Спрях са най-малкия вариант, който е с шест страни и три по три реда. Мисля, че за начинаещи това е най-добрият вариант, поне докато не схванеш логиката и не се прехвърлиш на по-голяма и сложна кубатура.
Предполагам, че повечето от вас са се опитвали да подредят и шестте цвята на кубчето или поне са го виждали визуално как изглежда. Моят опит стартира с 25-минутно подреждане на бялата страна. Бях горд от себе си и си мислих, че съм успял да разбера как става.
Но, има едно но. Когато си наредил един от цветовете и се отправиш към втори, не ти се иска да развалиш първоначалния. Да, но ако не го разместиш поне малко, не можеш да подредиш и останалите. Вярвате или не, беше ме яд да местя вече правилно наредените малки бели кубчета.
След няколко часа и много неуспешни опити, реших да премина към план „Б“. Започнах да чета и да гледам клипове кака се подрежда Кубчето на Рубик. Всичко е формула и начин на завъртане. Но когато имаш толкова много подвижни части, в главата ти всичко се обърква. Необходимо е просто да се съсредоточиш и да контролираш движенията си. Важно условие е да включиш и логическото си мислене.
Звучи лесно, но в действителност е доста трудно. Точно затова продължавам с опитите си. Засега наредих кубчето с помощ от интернет и ще се постарая да достигна и до абсолютно самостоятелно решение. Знам, че с упорство и труд ще стане.