Здравейте, приятели. Все повече се приближаваме към зимните месеци, а както ни е известно, това е периодът, в който обичаме да си похапваме повече и по-тежки храни. А дали е полезно? В тази връзка искам днес да споделя с вас информацията, на която попаднах тези дни. Според дългогодишни научни изследвания, храненето е сред основните фактори, от които се влияе дълголетието. Знаем, че в различни точки на света, средната продължителност на живота е различна. Лекари и учени са достигнали до заключението, че хората спокойно може да достигнем до век, че и малко повече, само ако условията са благоприятни. Какво значи това?
Например забавената обмяна на веществата, отслабените органи, тъкани и клетки са в основата на стареенето. Само че този процес, оказва се, започва много преди самата старост. Това неминуемо води и до нарушения при храносмилането, особено при хората с ниска физическа активност. Може ли обаче да забавим този процес? Явно да – чрез прием на нискокалорични храни, съветват учените. Също така е важно правилното съотношение между мазнини, протеини и въглехидрати.
Приемът на антиоксиданти играе важна роля също. Знаете ли, че това са веществата, действащи на свободните радикали, ускоряващи стареенето като процес? Такива са витамините като С, А, Е, Р и други, минерали като желязо, магнезий и цинк. Те са част от съдържанието на копривата, шипката, цвеклото, арония, магданоз, копър и други. За хората над средната възраст е препоръчително да консумират моркови, цвекло, зеле, маруля и свежи плодове.
Надявам се информацията да ви е била полезна и разбира се, всеки от нас да преосмисли и промени към добро хранителните си навици.