Обикновено свързваме думата новини със съобщаване на новости, но истината е, че в повечето случаи, аз не чувам НОВИни, а чувам как някой ВИНИ някого в извършването на нещо. Истина е и взима да ми омръзва. На мен и на много хора сред обкръжението ми. Все повече ставаме такива, които постепенно спираме да следим емисии по телевизията и четем избирателно онлайн само онова, което ни интересува.
Не зная за вас, но аз лично не разбирам този афинитет на медиите да търсят виновник на цялата ситуация. Комплексната, или да го кажа – колективната вина, е тази, която трябва да понесе последиците. С търсенето на само един виновник, като цяло не се помага на никого. Напротив – така само се налива допълнително масло в огъня на разгарящото се гражданско мнение, внася се смут и допълнителна гнет в ежедневието на хората. Масите се настройват срещу едно конкретно лице или институция. В резултат се пречи на нормалното й функциониране и вредите за цялото ни общество стават много.
Опитвам се да прозра защо родните журналисти правят това. Първо, може би се опитват да покажат активна гражданска позиция и като търсят вина стимулират институциите да работят по изрядно. Според мен НЕ, а тренира умението да се покриват по-добре. Като включим и хорското недоверие, което се поражда след един такъв скандал в медиите, мисля, че изобщо не се достига до по-добри резултати. Второ – може би се опитват да отразят като цялото негативизмът в обществото. Но и в това няма логика, тъй като за да върви напред един народ, трябва да му се показват и хубавите неща, да се изгражда вяра, а не обратното.
Повече ефирно време – ето това е третото. И според мен водещото. Колкото по-дълъг е един репортаж и колкото по- голямо е разтеглянето на една новина, толкова по-висок ще бъде рейтингът и толкова повече пари и позиции ще печели медията.
За нас остава въпросът струва ли си да се нагнетява обществото, само заради печалбата? Не мисля и се надявам да не загубим доверието си в медиите.